Správný výběr domény, resp. značky pro vaše podnikání, blog či jiný webový počin, je klíčový krok hned poté, co se rozhodnete do toho jít.
Výběr domény je jedním z prvních a nejdůležitějších kroků při zakládání libovolné online „přítomnosti. Ať už se jedná o web firmy, osobní web, blog, portfólio nebo e-shop. Doména je často prvním kontaktem, který má váš zákazník či čtenář s vaší značkou. A první dojem byste neměli pokazit!
Podívejme se na pár klíčových faktorů, které byste měli zvážit při výběru doménového jména.
Jednoduchost = zapamatovatelnost
Zní to logicky, ale každý z nás se setkal s tím, že firmy i lidé provozují své weby na nezapamatovatelných, zaměnitelných nebo jinak složitě zapamatovatelných adresách. Jaká pravidla by tedy ta ideální doména měla splňovat?
- krátká – doména by měla být co nejkratší
- jednoznačná – vyberte takový název, který nemá ideálně víc než jeden hlavní význam či interpretaci
- popisná – pokud se vám povede najít doménu, která zároveň popíše to co děláte, je to velký plus do komunikace a marketingu (SEO)
- originální – je samozřejmě těžké být v dnešní době originální, ale dá se pro to udělat maximum
- bez pomlčky – většina úspěšných projektů funguje na doménách, které nemají pomlčku. Pomlčkové varianty domén je ovšem dobré vlastnit a mít přesměrované na hlavní doménu bez pomlčky.
Volbá správné „koncovky“
Na trhu je obrovské množství domén s všemožnými koncovkami. Ve světovém byznysu je asi nejčastější koncovka .com, pro Českou Republiku pak koncovka .cz (česká národní doména). Alternativou pro byznys v rámci Evropy ještě můžete sáhnout po doméně .eu, ale myslím, že evropským doménám se moc nepovedlo vyvolat zájem firem.
Specifické domény mohou být řešení – pokud nejsou dostupné koncovky výše, nebo chcete být originální, můžete se podívat o oborově specifických koncovkách. V poslední době hodně letí doména s koncovkou .ai, logicky mezi firmami zabývajícími se umělou inteligencí. Chystáte-li kavárnu nebo pražirnu, zkuste třeba doménu .coffee
Pokud chystáte expanzi do jiných zemí, před finálním výběrem doménového jména si prověřte, že je dostupné i v ostatních národních doménách, tj. třeba .sk (Slovensko), .pl (Polsko), .de (Německo) atp. Domény můžete hromadně prověřit třeba u registrátora Regzone.
Ostatní koncovky typu .net, .org, .store, .blog či .tech spíš doporučuji nebrat. Ve mně nevyvolávají moc důvěru a obvykle po nich sahají ti, co neuspěli u hlavní domény.
Každopádně co je vlastně možné v doménových jménech registrovat, najdete také na Regzone v seznamech domén:
Odkup domény od vlastníka či spekulanta
Může se stát, že si uděláte rešerši a najdete geniální doménu, ovšem jednu či více domén už někdo vlastní. Dokud na ni nemá své webové stránky nebo pokud vypadají neaktualizovaně, doporučuji držitele domény kontaktovat. Kontakty obvykle najdete na doméně, někdy se dají najít v registrech domén. V nouzi kontaktujte webhosting (firmu, kde má držitel domény své stránky), a když budete přesvědčiví, napíší vaším jménem majiteli domény a předají kontakt.
Doménoví spekulanti – spekulace je vlastní asi každému byznysu, stejně tak doménám. Existují lidé, kteří domény kupují s obchodním plánem je provozovat, nebo je později někomu prodat. Je to spekulace jako jakákoliv jiná a obvykle se s nimi dá na ceně domluvit. Ovšem pokud jim nabídnete za doménu 1-5 tisíc, tak je možné, že se ani neozvou. Ale ono za doménu, která pro vás má podobnou cenu, nemá smysl bojovat.
Právo a ochranné známky
Dává smysl ověřit si, jestli na vámi vybraný doménový název neexistuje nějaká česká či evropská ochranná známka. Ověříte to jednoduše na webu Úřadu průmyslového vlastnictví. V katalogu ochranných známek se dá poměrně pěkně vyhledávat. Přímý odkaz na katalog ochranných známek.
Doporučuji tohle nepodceňovat. Pokud budete na doméně budovat web nebo blog a po pár letech zjistíte, že název koliduje s právy někoho jiného, máte problém.
Poradím vám
Pokud si nejste jisti, jakou doménu vybrat, nebo si nevěříte, že uděláte správně rešerši, ozvěte se mi. Domény kupuji, provozuji a prodávám už přes 20 let a rád vám pomůžu.
Honza z IdeálníDoména.cz
2 reakce na „Jak vybrat vhodnou doménu?“
[…] Více o tom, jak vhodně vybrat doménové jméno se dočtete v článku: Jak vybrat vhodnou doménu […]
[…] o doménách, o tom co vlastně pro byznys znamenají, na kolik peněz podnikatele vyjdou a také jak vybrat tu správnou, tak jak jsme vybrali i […]