Jednoduché otázky obvykle nemají jednoduché odpovědi a toto je jedna z nich. Pojďme se na domény a jejich ceny podívat trochu podrobně.
- Co je doména?
Doména je unikátní adresa na internetu, kterou uživatelé zadávají do adresního řádku svého prohlížeče. Asi nejznámější domény jsou domény druhého řádu, tj. třeba seznam.cz nebo google.com.
Když jsem se už dotkl „řádů“ domén, tak je dobré vědět, že klasická doménová adresa, např. www.seznam.cz se skládá z:
- domény prvního řádu, v tomto případě národní „koncovky“ .cz
- domény druhého řádu, v tomto případě seznam.cz
- a domény třetího řádu, v tomto případě www.seznam.cz
Na doméně můžete mít libovolné domény třetího řádu. Adresa pro webové stránky, tj. www je nejčastější, ale setkáte se často i s dalšími, jako třeba mail.seznam.cz, blog.seznam.cz nebo ftp.seznam.cz.
Samozřejmě existují i domény čtvrtého a dalších řádů, ale ty se veřejně moc nepoužívají. Naopak je rády využívají velké firmy či akademické instituce.
2. Doménové „koncovky“ aka domény prvního řádu
Jak už víme, samotná koncovka domény – doména prvního řádu – nejčastěji definuje národní příslušnost (.cz – Česká republika) nebo zaměření stránek (.com – commercial, tj. komerční weby).
Doménových koncovek existuje na světě více než 1500. Obsahuje jak klasické „tradiční“ domény, tak mnoho nových koncovek z roku 2012, kdy ICANN (nezisková organizace, která hraje klíčovou roli ve správě jedinečných identifikátorů internetu) dovolil vzniknout nové řádce domén prvního řádu.
Hlavní tři skupiny domén jsou:
- Generické domény nejvyšší úrovně (gTLD): jedná se o běžné doménové koncovky jako .com, .org, .net nebo třeba novější .tech, .blog, .shop a mnoho dalších. Domény nejsou geograficky omezeny a může si je registrovat jednotlivec i firma po celém světě.
- Kódované domény nejvyšší úrovně (ccTLD): domény specifické pro jednotlivé země nebo teritoria. Každá země má přidělený svůj unikátní kód. Česká republika má .cz, Německo .de a Spojené státy Americké .eu. Podobných domén existuje více než 300.
- Sponzorované domény nejvyšší úrovně (sTLD): domény určené pro specifické komunity a skupiny. Jsou často těmito organizacemi také sponzorované. Patří k nim třeba doména .gov (vládní instituce v USA), .edu (akreditované vzdělávací instituce), nebo třeba domény jako .museum (pro muzea) nebo .aero (letecké společnosti).
Výběr vhodné koncovky poměrně dost ovlivňuje důvěryhodnost webových stránek na ní běžících.
- Známé a osvědčené domény (.com nebo .cz pro ČR) jsou často vnímány jako důvěryhodnější díky svému dlouholetému využívání. Uživatelé si tyto domény spojují se spolehlivostí a stabilitou a to podporuje vnímání značky na domény prezentované.
- Specializované domény (.tech nebo .law) přinášejí dojem profesionality a relevance a potenciálně zvyšují důvěru mezi cílovou skupinou vybraných služeb.
- Nedůvěryhodné domény (.biz nebo .info) mívají díky zkušenostem pachuť nelegálnosti a nevyžádané pošty (spam) a uživatelé mají tendence nevěřit obsahu těchto webových stránek.
Zdroj: Psychology of domains. How TLDs influcence brand perception
3. Nejoblíbenější doménové koncovky na světě
Žebříček top světových doménových koncovek vypadá takto:
- .COM – nejznámější a nejpoužívanější doména určená původně pro komerční weby. Aktuálně na této koncovce najdete stránky se vším možným a dohromady tvoří více než 46% ze všech registrovaných domén, což je přes 160 miliónů kousků.
- .ORG – obvykle využívaná neziskovými nebo příspěvkovými organizacemi a informačními službami. Tvoří více než 4,5% všech registrovaných domén.
- .NET – původně určen pro služby v sektoru sítí a síťové služby, ale tuto koncovku využívají dost často subjekty, kterým někdo vyfoukl domény v jejich národní doméně nebo v doméně .com. Tvoří kolem 3,5% všech registrovaných domén.
4. Proč je doméná důležitá?
Doména je klíčová pro prezentaci vaší značky, firmy nebo produktu a při budování profesionálního image. Usnadňuje přístup uživatelů na vaše webové stránky, pomáhá v marketingu (SEO – optimalizace pro vyhledavače) a slouží jako ochrana proti konkurenci. Dobře zvolená doména může zlepšit vaše umístění ve vyhledavačích a přinést více návštěvníků.
5. Kolik stojí doména?
Předně dobré vědět, že doménu si „nekupujete“, ale „pronajímáte“. Tj. doména vám vyloženě nepatří, ale dokud platíte pravidelné roční poplatky, je vaše a můžete s ní nakládat dle libosti.
Pokud je doména volná a lze ji zaregistrovat, tak se jedná o poměrně malý náklad v řádech stokorun ročně. Specializované domény mohou stát i nižší tisíce, ale je to spíš vyjímka.
První poplatek a další poplatky: pozor na to, někteří registrátoři mají jinou cenu za doménu při její první registraci a při poplatcích za „prodloužení“ na další období. Doporučuji podívat se vždy do ceníku.
Příklady cen nejobvyklejších domén:
- .CZ – cca 300-500Kč
- .EU – cca 300-500Kč
- .COM – cca 400-600Kč
Prodloužení domény až na 10 let: u domény, o kterou nechcete nikdy v životě přijít doporučuji prodloužit si ji na maximální dobu, na kterou to jde. Například u domény .CZ to lze až na 10 let dopředu.
6. Další náklady spojené s doménou
Vedle registračního a obnovovacích poplatků vám do ceny domény už vstupují jen dva další náklady:
- SSL certifikát – slouží pro zabezpečení webu a provozu na protokolu https. Certifikát může být bezplatný nebo stát cca 300Kč ročně.
- Hosting – tj. místo, kam nahrajete svoje webové stránky a kde budete mít své e-mailové adresy. Hostingové programy se pohybují od cca 100Kč měsíčně a jejich cena odvisí od požadavků, které od hostingu máte.
Nezmiňuji zde záměrně tvorbu webu jako takového. Tady vás to může stát jen pár hodin vašeho času – pokud zvládnete svůj web udělat v nějakém bezplatném nástroji-redakčním systému (např. WordPress) anebo také několik milionů korun, pokud si webové stránky či elektronický obchod necháte postavit na klíč od renomované webové agentury.
7. Kde koupit doménu?
Existuje mnoho registrátorů domén, českých či světových. Ze zkušenosti mohu doporučit brněnský Regzone.cz, u kterého mám všechny své domény už více než 10 let.
Další registrátoři domén:
- ČR: Wedos.cz, Forpsi.com, Active24.cz, Český hosting
- Zahraniční: GoDaddy.com, Joker.com
8. Závěr
Správná volba domény je klíčová pro úspěch vašeho online podnikání či jiné online činnosti. Doména by měla být jednoduchá, relevantní a snadno zapamatovatelná. Náklady s provozem domény nejsou významné, ale ideálně vybraná doména může extrémně pomoci vašemu úspěchu.
Více o tom, jak vhodně vybrat doménové jméno se dočtete v článku: Jak vybrat vhodnou doménu
Držím palce a kdyby něco, ozvěte se.
Honza z IdeálníDoména.cz